Mapy VKÚ Harmanec

Mapy VKÚ Harmanec

Keď sme chceli našim zákazníkom ponúknuť kvalitné mapy, popravde, dlho sme vyberať nemuseli. VKÚ Harmanec je značka so 70-ročnou tradíciou a aj preto patrí medzi to najlepšie, čo na slovenskom mapovom trhu momentálne nájdete. Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948. Jeho hlavnou činnosťou bola výroba a tlač máp, ktoré si postupne obľúbili celé generácie Čechov a Slovákov. V roku 2002 sa štátny podnik pretransformoval na VKÚ a.s. Aj napriek počiatočnému monopolu vo výrobe máp, začal svoju dominantnú pozíciu strácať, dostal sa do ekonomických problémov a prešiel do reštrukturalizácie. Zlomový okamih prišiel v októbri 2016, kedy celú značku odkúpilo vydavateľstvo CBS spol, s.r.o. (predtým známe svojimi maľovanými mapami), ktoré neskôr zakladá dcérsku spoločnosť VKÚ Harmanec, s.r.o. Čo je dôležité, kľúčoví zamestnanci aj všetok know-how zostali, pribudli však potrebné investície a chuť značku rozvíjať.

V roku 2017 preto začínajú s vydávaním plne aktualizovaných turistických máp, pričom postupne by mali pribúdať mapy zo všetkých regiónov Slovenska v mierke 1:50.000 a neskôr aj 1:25.000. Ako jediný slovenský vydavateľ spolupracujú s Klubom slovenských turistov a so Slovenským cykloklubom. Navyše prebieha pred vydaním každej mapy podrobné 4-mesačné miestne šetrenie, priamo v danom regióne, vďaka čomu sú tieto mapy najaktuálnejšie na trhu (čo môžeme potvrdiť z vlastnej skúsenosti). Na zadnej strane mapy turista nájde informácie o atrakciách v regióne a služby, ktoré by mohol využiť. Turistické mapy VKÚ Harmanec 1 : 50 000 vychádzajú v nákladoch 8 000 až 12 000 ks.

Ako prvé boli v roku 2017 vydávané najžiadanejšie tituly ako napríklad Vysoké Tatry, Malá Fatra-VrátnaVeľká Fatra či Štiavnické vrchy. Ku nim v roku 2018 pribudli napríklad Západné Tatry – Roháče, Chočské vrchy - vodná nádrž Liptovská MaraNízke Tatry - Kráľova hoľa alebo Nízke Tatry – Chopok. Ako čerstvé novinky, ktoré čochvíľa nájdete aj na InSitu.sk, vyšli v roku 2018 aj Malé Karpaty – Záruby, Volovské vrchy – Krompachy, Vtáčnik – Horná Nitra a Kremnické vrchy. A ešte malá chuťovka na záver, pripájame zoznam pripravovaných titulov, ktoré by mali vyjsť ešte v priebehu tohto roka, prípadne najneskôr začiatkom toho budúceho:

  • TM 114 – Levočské vrchy
  • TM 120 – Malá Fatra - Martinské hole
  • TM 145 - Javorie - Ostrôžky
  • TM 101 - Kysucké Beskydy - Veľká Rača
  • TM 105 – Ondavská vrchovina - Bardejov
  • TM 106 - Laborecká vrchovina – Dukla
  • TM 134 - Veporské vrchy


Zdroj:

www.vku-mapy.sk