Znížená cena! Pod zástavou Marsa Zobraziť väčšie

Pod zástavou Marsa

Miroslav Eliáš

Kniha prináša životný príbeh slávneho bojovníka Šimona I. Forgáča z Gýmeša, ktorý svoj život prežil v rušnom 16. storočí, poznačenom osmansko-tureckou expanziou, náboženskými konfliktmi medzi katolíkmi a protestantmi, ako aj v spleti intríg medzi aristokraciou v bojoch o moc a postavenie.

Viac detailov

14,80 €

19,00 €

-4,20 €

Pridať do wishlistu

2 položiek

Na sklade

Autor Miroslav Eliáš
Vydavateľ AZ PRINT
Počet strán 112
Väzba pevná
Rozmery 215x292 mm
Jazyk slovenský
ISBN 9788088729419
Rok vydania 2016

Kniha prináša životný príbeh slávneho bojovníka Šimona I. Forgáča z Gýmeša, ktorý svoj život prežil v rušnom 16. storočí, poznačenom osmansko-tureckou expanziou, náboženskými konfliktmi medzi katolíkmi a protestantmi, ako aj v spleti intríg medzi aristokraciou v bojoch o moc a postavenie. Bolo to v prvom storočí novoveku, renesancie, humanizmu, nových myšlienok a životnej filozofie. S jeho menom sú spojené miesta pôsobísk, bojísk, či životných udalostí – Gýmeš, Sárvár, Temešvár, Lippa, Oradea, Eger, Šurany, Hertník a mnohé iné. Narodil sa na hrade Gýmeš 1. augusta 1526, iba krátko pred katastrofálnou a osudnou bitkou pri Moháči. Tá zmenila chod dejín celej Európy a poznačila aj životné smerovanie Šimona Forgáča, účastníka mnohých bojov proti Osmanom – Turkom. Posledne spomenutý Hertník sa stal miestom, kde tento starý a vážený aristokrat dožil, na svoju dobu dlhý život, kde zomrel 20. septembra 1598 a bol aj pochovaný. Kniha vychádza pri príležitosti 490. výročia jeho narodenia.
Žiaľ, slovenská historiografia spomína Šimona Forgáča takmer vždy len v súvislosti s rokom 1575, keď Turci obsadili hrady Modrý Kameň, Divín a Šomošku. Dodnes sa mu vyčíta, že proti tomu nezakročil, hoci mal vojsko utáborené pod Vígľašom. Treba však povedať, že to bol jeden z mála neúspechov v jeho živote, keď, ako sa zdá, podľahol radám svojich veliteľov. Podobne, ako zmizol z povrchu zemského Šuriansky hrad, kde Šimon Forgáč dlhé roky sídlil v pozícii dôležitého preddunajského kapitána, sa takmer vytratil aj zo šurianskej histórie. Práve zo Šurian v rokoch 1569 – 1582 riadil protitureckú obranu dnešného západného a stredného Slovenska. Šimon Forgáč sa ako „starý bojovník od Šurian až po Hertník“ podieľal na riešení obrany či iných problémov v oblasti stredoslovenských banských miest, preto sa niekoľko jeho listov nachádza v archívoch miest Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Za jeho pôsobenia v tejto funkcii prebehla výstavba pevnosti Nové Zámky i banskoštiavnického Nového zámku.
Život Šimona Forgáča, poznačeného ranami z bojísk, nemohol dostať iný názov než „Pod zástavou Marsa“. K tomuto starorímskemu bohu vojny ho z vďačnosti za podporu prirovnáva jeho súčasník, renesančný básnik Ján Bocatius. A prečo zástava? Bez bojovej zástavy sa nepohlo žiadne vojsko, bojová zástava – symbol, ktorý chránili najlepší vojaci, odveká trofej a vec cti pre toho, kto ju vyrval z rúk nepriateľa.
Kniha obsahuje množstvo prekladov dobových prameňov a korešpondencie, bohatú obrazovú prílohu zloženú z portrétov ale aj písomností, obsahuje detaily podpisov a pečatí. Svojim obsahom, obrazovou prílohou, samotným grafickým spracovaním, kvalitou papiera sa stáva reprezentatívnym kúskom.

Napísať hodnotenie k produktu

Pod zástavou Marsa

Pod zástavou Marsa

Kniha prináša životný príbeh slávneho bojovníka Šimona I. Forgáča z Gýmeša, ktorý svoj život prežil v rušnom 16. storočí, poznačenom osmansko-tureckou expanziou, náboženskými konfliktmi medzi katolíkmi a protestantmi, ako aj v spleti intríg medzi aristokraciou v bojoch o moc a postavenie.

SÚVISIACE PRODUKTY